Facebook hozzászólás
384

Mi a gond a baba pocakjában? Hasi szűréssel kiderül

Manapság egyre nagyobb igény  van a csecsemő-és gyermekkori ultrahangos szűrésre, hiszen segítségével lehetőség van már a korai fázisban észrevenni az esetleges fejlődési rendellenességeket, mielőtt még azok komoly tüneteket vagy visszafordíthatatlan károkat okoznának. Dr. Kövi Rita, az Ultrahang Központ gyermek radiológusa a gyermek hasi ultrahang jelentőségét ismerteti.

A csecsemők hasi szűrése lehetővé teszi, hogy a hasüregben lévő szervek állapotáról pontos képet kapjunk. A vizsgálat alkalmával kiemelt figyelmet kell fordítani a vesékre, a gyomorra, a májra, a lépre, húgyutakra, epeutakra, hasnyálmirigyre, mivel problémájuk a későbbiekben komoly gondokat eredményezhet, így a mielőbbi kezelés kulcsfontosságú. Ezek mellett hasi ultrahang szűréssel a le nem szállt herék helyzete is meghatározható, továbbá panaszok esetén az esetleges betegségek jelenléte is.

Zárjuk ki a komolyabb problémákat bélrendszeri panaszok esetén
Kép: Pixabay

Éppen ezért az ultrahangos vizsgálat szűrésben és a diagnosztikában is nagy jelentőséggel bír. A fejlődési rendellenességek jelenlétéről nem csupán a mielőbbi kezelés miatt érdemes tudomást szerezni –hiszen vannak olyanok is, melyekkel különösebb terápia nélkül is lehet élni – de fontos az is, hogy az illető tudjon a gondról. Ilyen probléma például az, ha a kisgyermeknél csupán egy vese alakult ki, mivel annak ellenére, hogy tünetmentesen lehet vele élni, a vesét érintő bizonyos betegségeknél (pl. vesekövesség), vagy pl. baleset után fontos, hogy tisztában legyen ezzel a beteg- mondja dr. Kövi Rita, az Ultrahang Központ gyermek radiológusa.

Gyakran fáj a gyerek hasa? Annak több oka is lehet!
Kisebb gyermekeknél és serdülőknél is gyakori panasz a hasfájás. A szülő sokszor tanácstalan, hogy a matekdolgozat vagy komolyabb stressz, iskolai konfliktus, esetleg valamilyen egészségügyi probléma áll-e a tünetek hátterében. Az okok feltárásában több minden segíthet, többek között a hasi ultrahang is.

Zárja ki a komolyabb problémákat bélrendszeri panaszok esetén

Szinte nincs is olyan kisgyermek, aki olykor ne bukna, ne hányna, vagy ne fájna a hasa. Ezek legtöbbször ártalmatlan tünetek, ám előfordulhat, hogy valamilyen betegség áll a panaszok mögött. Ez enyhébb esetben lehet ételintolerancia, fertőzés, de akár bélgyulladás, epekövesség, reflux, vagy a gyomorszáj szűkülete is. Ez utóbbi idejében történő felismerése igen jelentős, hiszen minél előbbi sebészeti beavatkozást igényel! A betegség leggyakrabban a 3-6 hetes fiúknál szokott előfordulni, melynek jellegzetes tünete, hogy a baba az étkezést követő fél órán belül hány (leginkább sugárban), nagyobbat bukik, fokozott az étvágya és csökken a testsúlya. Ekkor a gyomorkimenetnél lévő izomzat megvastagszik, így az étel nem tud a vékonybélbe jutni. A rendellenesség egyedül műtéti úton orvosolható, ám jó hír, hogy ez rutin beavatkozásnak számít, és utána teljes értékű életet lehet élni!

Mit mutat a hasi ultrahang?
Az ultrahang segítségével a belső szervek állapotáról kaphatunk képet. Fájdalommentes és gyors eszköz az epehólyag-, vese- és hasnyálmirigy-panaszok kivizsgálására is.

Fájdalommentes és nem megterhelő

Maga a has ultrahangos vizsgálata teljes egészében fájdalommentes, és nem jár semmiféle sugárterheléssel, hiszen az ultrahang hanghullámok segítségével alkot képet a testben zajló folyamatokról. Az eljárás során a gép vizsgálófején lévő különleges, piezoelektromos kristályszemcsék magas frekvenciájú hanghullámokat (1-13 MHz) generálnak, melyek visszaverődnek a belső szervekről, és a keletkező visszhangot a fejhez csatlakoztatott számítógép azonnal képpé alakítja. (Forrás: Ultrahang Központ)

 

 

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!