Facebook hozzászólás
342

Meglepően egyszerű ötletek – így lesz békés a családi utazás!

Hosszú útra indultok, és már előre attól félsz, hogyan bírják majd ki a gyerekek, no és a család vita és veszekedés nélkül?  Hogy mindenki számára békés és élvezetes legyen az utazás, adunk pár meglepően egyszerű ötletet!

Mielőtt hosszabb útra indulunk, arra is érdemes tervet készíteni, hogy mit fog gyermekünk csinálni az autóban. A legtöbb szülő úgy véli, hogy az idősebb gyermekeket lehet kezelni akár egy 6 órás út során is, de a 4 éveseket már kevésbé. Így a szülőknek utazás előtt (is) érdemes elolvasniuk néhány szakkönyvet, cikket saját gyermekük életkori sajátosságáról annak érdekében, hogy stresszmentesebb legyen az út mindenki számára.

Néhány perces szabad mozgás jót tesz
Kép: Pixabay

Az autóban mindenki számára legyen elegendő személyes tér.
Köztudott, hogy a 7-8 év alatti gyerekek még nem igazán osztják meg játékaikat másokkal, éppen ezért nem akarják megosztani mozgásterüket sem az autóban. Ezt az életkori sajátosságot érdemes figyelembe venni az autóba pakolás során is – olvasható a Ford-Sütibank elnevezésű karitatív akció közleményében, amelyből az is kiderül, hogy akciójuk május utolsó vasárnapjáig 12 különböző hazai szerző hangos könyvét reklámozza játszótereken.

A csomagolást érdemes „fejben” elkezdeni még jóval az utazás előtt.
Vonjuk be a gyerekeket is ebbe a munkába, mert a tapasztalatok szerint sokkal nyugodtabbak lesznek az autóban, ha saját kis csomagjuk elkészítésében ők maguk is részt vesznek. Ebben el kell férjenek saját „alvós” plüssállataik, kedvenc játékaik is. Az sem árt, ha van nálunk valami rágcsálni való, amit a gyerek saját maga is képes elővenni a táskájából.
Érdemes az utazási csomag elkészítésekor néhány hangos (mese)könyvet vásárolni, amelyet közösen is tud hallgatni a család. A hosszú út során kiváló alkalmat teremt mindez a kapcsolatteremtésre, a szépirodalom megkedveltetésére. Sok szülő ugyan otthon megengedi, hogy  gyermekei sokat televíziózzanak, számítógépen játszanak, de a nyaralás során megpróbálja ezt visszaszorítani. Mindez a gyermekekben akár már egy hosszabb út során is „elvonási tüneteket” okozhat. Ebben is segíthet a hangoskönyv.

Csináljunk gyerektérképet!
A gyermekeknek is szükségük van arra, hogy utazás előtt elkészítsék magukban az út „mentális” térképét. Ez remek lehetőség arra, hogy a szülők elkerüljék az elkerülhetetlen, százszor is elhangzó kérdést: „ott vagyunk már?”  A közös felkészülés során rajzoljunk a gyereknek egy egyszerű  térképet, így az út szórakoztatóbb lehet a picik számára is. Főként akkor, ha ezen nyomon lehet követni az útvonalat, és rámutathatnak érdekes tereptárgyakra is, amiket mi magunk, közösen rajzoltunk fel a lapra.

Hangoskönyv-ajánló
Bálint Ágnes: Mazsola és Tádé Csukás István: Pom Pom meséi – Mirr-Murr kalandjai  Halász Judit mesél – mesék óvodásoknak  Lázár Ervin: A hétfejű tündér  Erich Kästner: Emil és a detektívek  Karinthy Frigyes: Tanár úr kérem és más írások  Laár András: A csőevő duhajka meséi  Móra Ferenc: Mesék  J.K. Rowling: Harry Potter  Gerald Durrell: Léghajóval a világ körül  Varró Dániel: Túl a Maszat-hegyen

Tartsunk pihenőket!
Sokan az utazást úgy tervezik meg, hogy az alkalmazkodjon a gyermekek alvási ritmusához. Ha ez nem lehetséges, mert például valaki nem szeret sötétben vezetni, akkor azt javasoljuk, hogy többször álljanak meg. A néhány perces szabad mozgás, a friss levegő jótékony hatással van a hátsó ülésbe órák óta „beszíjazott” kicsikre is.
Ha a gyermek gyógyszert szed, utazás előtt ezt is figyelembe kell venni. Nyaralás előtt beszéljünk a gyermek orvosával, főként akkor, ha új gyógyszerek szedéséről van szó! Ha a gyermek szédülés, hányinger miatt panaszkodik, ne gondoljunk egyből a legrosszabbra. Előfordulhat, hogy csak némi mozgásra van szüksége, és elég, ha kiszállt a kocsiból, és szív némi friss levegőt. Ha nem tudunk megállni, nyissuk ki a kocsi ablakát, és ösztönözzük a gyermeket arra, hogy nézzen ki az ablakon.

Osszuk meg a szerepeket!
A családi béke megőrzésében sokat segíthet, ha a szülők megosztják a szerepeket. Míg az egyik a biztonságos célba érésre koncentrál, addig a másik a család „előadóművészévé” válik. Az anyósülésről néha hátraülhetünk a gyerekek mellé, megcsiklandozhatjuk őket, vagy saját autós történeteinket is elmesélhetjük a gyerekkorunkból. Mindez segíti a gyermekek szülővel való azonosulását, az út könnyebb elviselését.

Hol üljön a gyerek?
Jelenleg a magyar szabályozás szerint gyermek 150 centi alatt csak gyerekülésben és a hátsó üléseken, menetirányba ültetve utazhatnak. Egyes szakértők arra hivatkozva is érvelnek a gyermekek első ülésen való szállítása mellett, hogy úgy a szülők jobban kontaktust tarthatnak a kicsikkel, megnyugtathatják, adhatnak vizet, játékot. Szomorú tény, de sok baleset abból fakad, hogy a szülő menet közben hátrahajolva felveszi a leejtett játékot, és eközben nem figyel a forgalomra, vagy csak egy kézzel fogja a kormányt és oldalra sodródik az autó. Az egyik legfontosabb szabály épp ezért, hogy mindig a közlekedésre figyeljünk, és mindkét kezünket tartsuk a kormányon akkor is, ha a kicsi éppen azonnal akar valamit.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!