Facebook hozzászólás
261

A pecsételő vérzés mindig problémát jelez!

A nők kiegyensúlyozott mindennapjaihoz hozzátartozik az is, hogy a vérzésükkel ne legyenek gondok. Ez azonban nagyon sokszor nincsen így, számolniuk kell a köztes, pecsételő vérzéssel, vagy a barnás folyással. Ennek a jelenségnek a hátterében sokszor hormonális okok állnak, amiket mindenképpen orvosolni szükséges! A témában dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa segít eligazodni!

A jelenség mindig kisebb vagy nagyobb problémára hívja fel a figyelmet. Ennek megfelelően nem szabad félvárról venni a jelenlétét, és sokszor a nőgyógyász mellett az endokrinológussal is konzultálni kell, hiszen a jelenség hátterében olyan okok is meghúzódhatnak, amikre elsőre nem is gondolna.

Progeszteronhiány

A menzeszt megelőző pár napos, esetleg egy hetes pecsételő vérzés hátterében a progeszteron nevű hormon nem megfelelő szintje, egészen pontosa a hiánya is állhat. Ez a hormon többek között a méhnyálkahártya megtapadásáért is felel, vagyis komoly szerepet játszik a terhesség létrejöttének lehetővé tételében. A progeszteronhiány sajnos meddőséget is okoz, és mivel a feladatát nem képes tökéletesen ellátni, így a köztes időben is, a leváló nyálkahártya miatt, pecsételő vérzéssel jár.

Lófarkas női fej sziluettje, Kép: publikdomainpictures.net
Kép: publikdomainpictures.net

Pajzsmirigy alulműködés

A pajzsmirigy hormonjainak az alulműködése is járhat pecsételő vérzéssel. Bár ezek a hormonok főként az anyagcseréért felelősek, hatással vannak a sejtek progeszteron felvételére is. Ennek megfelelően a progeszteronhiánnyal sokszor együtt is jelentkezik, mivel a két jelenség szorosan összefügghet. Ha kevés a progeszteron, akkor ösztrogén többlettel kell számolni. Az ösztrogén pedig csökkenti a pajzsmirigy hormonjainak hatékonyságát. A folyamat itt nem áll meg, hiszen a csökkent hatékonyságú pajzsmirigy hormonok nem képesek úgy segíteni a sejtek progeszteron felvételét, ahogy kellene, így ördögi körbe jutunk. Sajnos a folyamat visszafelé is igaz, vagyis a pajzsmirigy alulműködése kiválthatja a progeszteronhiányt.

IR

Az inzulinrezisztencia sokszor kerül szóba, de sokkal inkább a cukorbetegséggel kapcsolatban, semmint a pecsételő vérzéssel. Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa azonban elmondta, hogy ugyanúgy összefüggés van az IR és a progeszteronhiány között, mint a pajzsmirigy hormonok, és a progeszteron esetében. Ráadásul a dolog bonyolultságát tovább fokozza, hogy az IR esetében gyakran a PCOS jelenlétével is számolni kell.

Tudtad?
A nagyon heves vérzés is gondot jelezhet! Keresd fel orvosod! A részletekről pedig itt olvashatsz!

Diagnózis és kezelés

A szervezet igen bonyolult folyamatok harmonikus egységbe szerveződése révén működik tökéletesen, így egy kis eltolódás is sok problémát, a rendszer több elemének elcsúszását okozhatja. A pecsételő vérzés jelentkezése ezért több szakember együttes munkáját is szükségessé teheti.

A nőgyógyász felkeresése mindenképpen szükséges, ám az endokrinológus szakembert sem érdemes kihagyni a folyamatból. Vérvétellel ugyanis a hormonszintek meghatározhatóak, és az IR is kimutatható. A pecsételő vérzés ugyan kellemetlen, szerencsére azonban jól kezelhető. Ráadásul ezzel a tünettel fény derülhet olyan hormonális eltolódásokra is, melyek akadályozhatják a teherbeesést, vagy akár a későbbiek folyamán kettestípusú cukorbetegséget, hízást, pattanásos bőrt, fáradékonyságot, levertséget okozhatnak.

Forrás: Budai Endokrinközpont



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!