Facebook hozzászólás
2 440

7 türelmes lépés – hogyan szoktasd le a babát rossz szokásairól?

Csak akkor eszik, ha közben szórakoztatják, csak kakaóval alszik vissza éjszaka, vagy ha anya haját csavargatja közben, csak a kertben, a babakocsiban tud aludni, és még folytathatnánk. Számos rossz szokása lehet a babának, ami számára sem jó, és anya számára is kellemetlen.  Hogyan szoktassuk le ezekről, ha már egyszer elrontottuk?

A baba magától nem szokik rá különböző dolgokra. Nincs olyan újszülött, aki „gyárilag” csak kakaóval tud elaludni, vagy csak tévénézés közben tud enni. Ezekre mi szoktatjuk rá őket. Abban a pillanatban jó lehetőségnek tűnik: a tévé megy, a baba végre eszik, mindenki boldog. Gyors és kényelmes. Csak arra nem gondolunk, hogy a kicsi nagyon ragaszkodik a szokásaihoz, és emiatt nehéz ezektől a megszabadulni.

Türelem és kitartás kell az új szokások bevezetésére – Kép: Pixabay

Szóval, ha egy mód van rá, akkor ne keresd az instant megoldásokat! Ne az legyen a cél, hogy végre csendben maradjon a baba, hanem az, hogy hosszú távon is működő szokásokat alakítsatok ki.

A „rossz szokás” fogalmát sok félreértés övezi, gyakran rossz szokásnak tartanak olyan dolgokat is, amelyek a csecsemők természetes viselkedéséhez tartoznak.

Nem rossz szokás,
● ha a baba éjjel 3-4 óránként felébred enni,
● hogy csak anyamellen alszik el,
●  ha egy kis segítségre van szüksége az elalvás előtti ellazuláshoz
● ha csak testközelben tud megnyugodni.

A rossz szokás olyasvalami, ami
● egészségtelen a baba számára (például cukros italok éjszaka, csak cukrozott ételeket eszik meg),
● későbbi rossz szokások alapja lehet (például csak akkor tud enni, ha megy a tévé, vagy ha szórakoztatják közben – ez még egészségtelen is!),
● kényelmetlen a számodra (például, ha csak a hajadat fogva tud elaludni),
● csak egy bizonyos életkorig/testhelyzetig tartható (például csak babakocsiban tud elaludni, csak hintában tud aludni).

Hogyan hozhatod helyre, amit elrontottál?

1. Ne legyen lelkiismeret-furdalásod, ha valamit elrontottál. Mindenkivel megesik. Annyi nehéz helyzet van a gyermeknevelésben, annyira fárasztó mindenért megharcolni, hogy olykor az ember kényelmesebb megoldásokhoz nyúl.

2. Határozd el magad! Ha bizonytalan vagy, te sem tudod, jó döntés-e változtatni a szokásokon, és félsz, hogy mi lesz, ha majd sír, hisztizik a baba, és átkopognak a szomszédok, ezért legszívesebben inkább bele se vágnál, akkor a bizonytalanságodat a gyermeked is érezni fogja. És innentől kezdve nem leszel túlságosan meggyőző a szemében. Szóval a változtatásba csak akkor vágj bele, ha teljesen biztos vagy benne, hogy változtatni szeretnél, akkor is, ha ez hosszú időbe telik, és hisztivel jár majd. Készülj fel a legrosszabbra, és szorozd meg kettővel! Ha így is eltökélt vagy a változtatás mellett, akkor azt a gyermeked is érezni fogja.

3. Gondolkodj! Mi lehet ennek a szokásnak az oka? Mit lehet csinálni helyette? Például, ha a gyermek csak szórakoztatva eszik, annak a hátterében leggyakrabban az áll, hogy unatkozik evés közben. Valószínűleg már egyedül enne, a korának megfelelő darabos ételeket önállóan. Ha önállóan enne úgy, ahogy tud (elsőre nem fog kanállal enni), akkor az lekötné, és nem unatkozna. A csak babakocsiban elalvó gyermek azért tud ott elaludni, mert az kuckósabb, „anyaméh-szerűbb” a számára, és ha még tologatni is kell hozzá, akkor valószínűleg ennek az az oka, hogy ő igényli a mozgatást altatáskor (ahogyan anya járt, amikor a kicsi még a pocakban volt). Tehát a kiságyát is ki lehet alakítani hasonlóan kuckósra, puhára, és altatáskor lehet kicsit ringatni vagy a hasára fektetve a popsiját finomat ütögetni, ez segíthet az elalvásban. Az is lehet, hogy a kiságyba nem tud átszokni, viszont (egyéves kor után) már gond nélkül rászokik arra, hogy a családi ágyon aludjon napközben. Ettől semmi baja nem lesz, de könnyebben elfogadja a babakocsi után. A türelem, a testközelség, a dédelgetés – mint minden más esetben – itt is sokat segíthet.

A picinek babakocsiundora van? Itt a megoldás!
Kell a levegő a picinek jó és rossz időben egyaránt. De az is lehet, hogy menni kéne valahová a gyerekkel. Ám a gyerek már a babakocsi láttán vagy éppen útközben zendít rá vigasztalhatatlanul. Vajon mi lehet az oka, hogy egyes gyerekek annyira tiltakoznak a kis „jármű” ellen? Körüljártuk a témát életkoronként, és van néhány remek ötletünk is!

4. Tervezz! Gondold végig, pontosan milyen más szokással szeretnéd helyettesíteni a rossz szokást! Mit várnál el a gyermekedtől, pontosan hogyan kéne ennie? Pontosan hogyan kellene elaludnia? Mi az életkorának megfelelő elvárható viselkedés? (Ha még nem érett meg rá, hogy átaludja az éjszakát, nem várhatod el, hogy átaludja.)

5. Ne félj! Ha eddig a gyermeked csak úgy evett, hogy szórakoztatták, ne ijedj meg attól, hogy ha ezen túl nem szórakoztatod, akkor kevesebbet fog enni. Igen, első alkalommal talán valóban kevesebbet eszik majd, de hidd el, hogy ha igazán éhes lesz, akkor a következő étkezésnél eleget eszik majd. Akkor sem történik semmi, ha elsőre csak nagyon hosszadalmasan alszik el az új módon, vagy éjjel nem tud visszaaludni, és hisztizik, mert a megszokott kakaóját követeli. Semmi nem történik, ha kicsit elcsúszik a napirend, és később alszik el a baba, vagy ha éjjel csak másfél óra huzavona után tud elaludni. Ezek kellemetlenségek, és jó eséllyel be is következnek. De ne feledd: te vagy a felnőtt, neked kell vezetned a kicsit, neked kell kitartóbbnak lenned.

6. Légy következetes! Ha már nekifogtál, akkor hajtsd is végre! Ne add fel az első alkalommal, hanem következetesen tartsd magad az új szokáshoz. Általában 3-4 nap alatt bármilyen új szokást elsajátítanak a babák, de fontos, hogy ne variálj állandóan, hogy könnyebb legyen! Ha folyton változtatsz, az összezavarja a babát.

7. Hagyj rá időt! Minél idősebb a gyermek, annál több időre van szükség ahhoz, hogy egy szokását megváltoztassa. Számára (anya személyén túl) a szokások jelentik a biztonságot a mindennapokban, ezért ragaszkodik hozzájuk annyira, és ezért van az, hogy az aszeparációs szorongás időszakában még inkább kapaszkodnak mindenbe. Ilyenkor még nagyobb türelemre és kitartásra van szükség ahhoz, hogy új szokásokat vezess be. Sokat segít ilyenkor, ha nemcsak a szokást akarod megváltoztatni, hanem ugyanakkor sok foglalkozással, szeretgetéssel, testközelséggel biztosítod a gyermekedet arról, hogy bízhat benned akkor is, ha a szokások megváltoztak. (Forrás:kismamablog)

 

„Kabbe” ezt most anyuci kedvéért!
A gyerekkel többféleképpen lehet megutáltatni az evést. Többek között azzal is, ha olyan ételeket tuszkolunk belé, amit gyűlöl, ám szerintünk meg egészséges. De akár úgy is, hogy órákig ültetjük egy tál leves mellett, amíg meg nem eszi. Pedig nálunk jobban csak a gyerek tudja, hogy mit, mikor és mennyit kell ennie.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Milyen vászonképet adjak ajándékba?

Születésnapok, névnapok, diplomaosztók, karácsony vagy évforduló – ha egyedi ajándékkal szeretnél kedveskedni…

Penész megszüntetése páramentesítővel

Amikor légszennyezettségről beszélünk, elsősorban a kipufogógázra, az üvegházhatású szennyező anyagokra, a füstölgő…
1 / 3 453

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!