Facebook hozzászólás
2 121

6 tévhit a szoptatásról

Vannak anyukák, akik csak hat hónapig, míg mások egészen hatéves koráig szoptatják a gyereküket. Meddig szükséges és meddig normális ezt az időszakot nyújtani? Igaz az, hogy várandósan nem lehet szoptatni? Meddig van a tejnek tápértéke? Eloszlatunk pár tévhitet…

Az anyukák többsége már várandósan elhatározza, hogy szoptatni fog. Hat hónapig kizárólagosan, aztán pedig igény szerint, ameddig tart. Az elején sokszor nehezen indul, küzdeni kell a tejért, a kisebesedet ciciért, a bealvós, hasfájós, „szopisztrájkoló” babáért, de aztán beindul, megy a szoptatás, elindul a hozzátáplálás, sorra jönnek a fogak, a kicsi már tud pohárból inni, kanállal eszi a levest, 16 foggal rágja a csirkecombot, csak éppen a szopizást nem akarja elhagyni. Meddig fog még szopizni? Szoktassam le róla? Vagy magától elhagyja? De mégis: mikor? És mit tegyünk, ha muszáj elhagyni a szoptatást?

A kicsi számára a szopizás megnyugvást jelent. Kép: Pixabay

Sokféle tévhit kering arról, mikor és miért kell(ene) elhagyni a szoptatást:

1) Mert már 2 éves elmúlt
A szopásra való ösztön a gyerekekben 6 éves korig megvan, semmi nem támasztja alá azt, hogy 2 éves kor után már nem szopizhatnának. A cumis gyerekek is használják még a cumijukat ekkor, az ujjszopós gyerekek is szopják az ujjukat, számukra ez az önmegnyugtatás eszköze, az anyatejes kisgyerek számára pedig a szopizás az. Tehát csak az életkora miatt nem kell leszoktatni róla a kicsit.

2) Mert bölcsibe fog járni
Ez nem ok a szoptatás befejezésére. Épp ellenkezőleg: a kicsi tudja, hogy ha anya nincs ott, akkor nem szopizhat, viszont a beszoktatás nehézségeiben sokat segít az, ha reggel és este még kaphat anyatejet is, ez ráadásul az immunrendszerének is jót tesz: kevesebb betegséget fog elkapni a bölcsiben. Akkor sem kell aggódnod, ha otthon csak cicin alszik el: a bölcsiben pár nap alatt megtanul majd másként elaludni. Ebben segíthet egy alvósállatka, vagy otthoni kispárna, amit magával vihet az alváshoz.

3) Mert testvére születik
Önmagában a várandósság nem ok a szoptatás befejezésére. A legtöbb totyogó magától elhagyja a szopit a terhesség alatt, mert megváltozik a tej íze, de ha mégsem, akkor kifejezetten sokat segíthet a testvér érkezése miatti szorongás feloldásában, ha együtt szopizhat a testvérével.

4) Mert csak cicin tud elaludni
Nincs annál praktikusabb, mint amikor egy örökmozgó totyogó 2 perc alatt álomba szenderül szopizás közben, miközben mások fél órákat küszködnek, mire a kicsi elalszik. Ha az altatás a szoptatás ellenére is nehezen megy, vagy ha szopizás közben elalszik a kicsi, de aztán nem lehet letenni az ágyába, akkor ebben a korban (1 éves kor után) ki lehet próbálni, hogy napközben a nagyágyon vagy egy földre letett matracon mellé feküdve szoptatod, és ott is alszik aztán tovább.

5) Mert ebben a korban már nincs semmi tápértéke a tejnek
Az anyatej még 1 éves kor után is tartalmaz immunanyagokat, vitaminokat. Az egy éves koron túl is szopó totyogók például ritkábban betegszenek meg, mint a nem anyatejes babák, tehát erre hivatkozva nem kell abbahagyni a szoptatást.

6) A baba az anyatej miatt ébred éjszaka
Ez régi félreértés. A baba nem a szopizás miatt ébred éjszaka. Mindig valamilyen oka van annak, ha felébred, például éhes (másfél éves korig általában még egy alkalommal lehet éhes éjszaka, de utána is előfordulhat, ha nappal kevesebbet evett a kicsi). Ha viszont nem csak 1-2 alkalommal kel éjszaka, hanem 1-2 óránként vagy ennél gyakrabban és csak cicin alszik vissza, annak nem az anyatej az oka, hanem az, hogy valamilyen baja van. Pl. fogzik, szomjas, beteg, száraz a lakás levegője, fülfájás, orrmandula-problémák stb. Ezeken nem az segít, ha elhagyod a szoptatást, hanem az, ha megoldod azt a problémát, ami miatt felébred éjszakánként.

Szoptatni jó – a mama kedvéért is
Az édesanyák legnagyobb vágya, hogy minél hosszabb ideig tudják anyatejjel táplálni gyermeküket. A szoptatás azonban nem csupán a kicsik táplálását jelenti, számos más pozitív hatása is van.

Bár hihetetlennek tűnik, de a gyerekek elválasztják magukat, amikor megérnek rá. Minél inkább biztonságban érzik magukat, annál könnyebben. A szeparációs szorongás ideje alatt ez biztosan nem következik be magától, hiszen ekkor a kicsi számára a szopizás megnyugvást jelent. Szükségük van a bújásra, szeretgetésre, a megnyugtató szopó mozdulatra, anya testmelegére. Ha belegondolunk, éppen ebben az egyébként is indulatokkal teli 1-3 éves kor közötti időszakban, a dackorszakban van erre a megnyugtató tevékenységre a legnagyobb szüksége.

De van olyan eset is, amikor muszáj leszoktatni a kicsit a szopizásról: ha az anya beteg és olyan gyógyszert kap, ami szoptatás mellett nem szedhető vagy az anyának műtétre van szüksége. Ez utóbbi esetben, ha a műtét altatásban történik, akkor sem kell teljesen elhagyni a szoptatást, egyszerűen csak a műtétet követő 24 órában nem szoptathat az anya.(Forrás: kismamablog)



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!