Facebook hozzászólás
665

Takarítás természetes szerekkel!

Tavasszal mindenhol és mindenkiben feltámad a nagytakarítás iránti vágy. A tisztasági roham alól a konyha és a fürdőszoba sem menekülhet, de ma már tudjuk: a csillogó-villogó eredményhez nem feltétlenül kell a környezetre ártalmas szereket használnunk, és még a filozófia is segíthet a rendrakásban.

Egyre több ökotisztítószer kapható itthon is, amely kíméli a környezetet, gyöngéd a bőrhöz, és a természetben száz százalékban lebomlik.

  

Legtöbbször növényi eredetű,

újratermelődő nyersanyagforrásból származó anyagok keveréke alkotja ezeket a termékeket, amelyek így teljesen vegyszermentesek, klórt vagy foszfátot nem tartalmaznak, sem szintetikus tartósítószereket, illat- és színezőanyagokat. Az élelmiszeriparban évek óta alkalmazott tejsavból például hatékony vécé- és fürdőszoba-tisztító koncentrátum készül, amely megakadályozza a baktériumok szaporodását, és oldja a vízkövet. A biozsíroldó tisztítókba pedig víz, narancsolaj, glicerin, hamuzsír, cukortenzid, alkohol, lenolaj, repce és ricinusolajból nyert tenzidek, lecitin, xanthan, ecet, citrátok és eukaliptuszolaj kerül legtöbbször. De persze nagyanyáink készletéből is válogathatunk: szódabikarbóna, ecet, citrom, só talán a legismertebbek. Vízzel és egymással keverve ezekből mi magunk is könnyedén készíthetünk „profi" tisztítószereket.

A mikroszálas kendők

lehetővé teszik, hogy a szennyeződést – szemben a „hagyományos" módszerrel, amikor a piszkot valamilyen vegyszerrel vagy természetes anyaggal feloldjuk, majd letöröljük a felületről – a feloldás lépését kihagyva, mechanikusan távolítsuk el. A módszert egy német takarítási szakember fejlesztette ki, és szabadalmaztatta, miután saját és alkalmazottai bőrén tapasztalta a vegyszerek allergiát kiváltó mellékhatásait. A mikroszálas kendők speciális szövete ék alakú, igen finom poliamid-, poliészterszálakból áll, amelyeket apró pici „hurkokká és horgokká" szőnek. Ezek a takarítókendők nedvesség hatására a szennyeződéssel egy emulziót alkotnak, melyek kis gömböcskék formájában fennakadnak a szálakon, így a szennyeződést nem visszük át egyik felületről a másikra. A parányi elektrosztatikus szálak magukhoz vonzzák a port, így az az anyagban marad, s ragyogóan tisztítja a felületeket. Bizonyos kendők emellett ezüstszálakat is tartalmaznak, az ezzel való takarításnak antibakteriális hatást is tulajdonítanak. A szennyeződés mértékétől és a tisztítandó felület fajtájától függően különböző szálkiképzésű textileket fejlesztettek ki, amelyek éppen a megfelelő feladathoz szükséges tulajdonságokkal, tisztító hatással rendelkeznek. A jobb minőségű darabok akár öt-hat évig használhatók, egyszerűen csak ki kell mosni őket. A mikroszálas kendőkhöz nem szükséges – sőt sok esetben tilos – tisztítószert használni! Makacs szennyeződés esetén a textilek kiegészíthetők növényi eredetű, természetes ápoló- és tisztítószerekkel, melyekből elég a hagyományos vegyszerek mennyiségének csupán öt százaléka. A mosáskor az öblítőszer használatát is kerülni kell, mert szakemberek szerint ez gyengíti a tisztító tulajdonságot.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!