Facebook hozzászólás
201

Pénzügyeink kicsiben – ezen is múlhat a jövő!

A gondos szülő nemcsak pénzt ad a gyereke kezébe, hanem megtanítja azzal bánni is. A gyerekeknek minél hamarabb egyszerű pénzügyi tapasztalatokat kell szerezniük, s erre talán a nyári szünet a legjobb időszak! Íme néhány hasznos ötlet!

A nyári szünet alatt a gyerekek felszabadulnak az iskolai kötelezettségek alól, több idejük marad olyan mindennapi, praktikus tevékenységek elsajátítására, mint a bevásárlás megtervezése vagy a heti program összeállítása. A családok így közös élményeket gyűjthetnek, a gyerekek pedig észrevétlenül is megtanulhatják a tudatos költés legfontosabb szempontjait.

Beszélgessünk arról, melyik termék éri meg jobban az árát – Kép: wikimedia

A gyerekek szemléletét 12-13 éves korig lehet a leginkább formálni, így a szülők kreativitásán, rátermettségén múlik, hogyan tanítják meg a kicsiket tudatosan költeni. A szülői példamutatás a legfontosabb! Szánjunk időt arra, hogy a család együtt, a gyerekek bevonásával tervezze meg a programokat vagy a heti bevásárlást, a kötelező számlák befizetését. Így képet alkothatnak arról, mennyi pénzből gazdálkodhatunk, látják, hogyan osztják be a fizetésüket a felnőttek. A bevásárlás is sokkal szórakoztatóbb, ha van idő együtt végignézni az árukat, elbeszélgetni arról, melyik termék éri meg jobban ár–érték arányban. Természetesen a gyerekek többségét ilyenkor az érdekli a legjobban, hogy milyen édességet vagy játékot kaphat, ezért érdemes már otthon megszabni egy keretösszeget, amin belül bármit választhat.

A kicsik is sokkal jobban meggondolják, mire költik a pénzüket, ha az a sajátjuk, és nem a nagy családi kasszából vásárolnak. Érdemes kezdetben kis összeget adni nekik, és meglátjuk: egyből fontos szemponttá válik, hogy a 100 forintos nyalókát és mellé matricát vagy csokit, vagy a 300 forintos gumicukrot válasszák-e.

Te kézben tartod a pénzügyeidet?
Mi a fontosabb, a család, vagy a munkahely? A saját jövőnk, vagy a családunké? Hogy mik a társadalmilag elvárt válaszok, azt mind tudjuk, de a valóság másképpen fest.

Arra is meg kell tanítanunk őket, hogy nem elég a pénzt költeni, azt valahogy meg is kell keresni! Ebben is segíthetjük a kisebbeket, ha nyáron bizonyos házimunkákat- például takarítás, fűnyírás – kisebb-nagyobb összegekkel honorálunk.Olyan feladatért viszont ne adjunk pénzt, ami elvárható tőle, mint például a saját ruháinak elrakása, szobájának rendben tartása vagy a kisállatának megetetése. Ha viszont vállalja például a családi autó lemosását, vagy azt, hogy elmosogat a nagymamánál, ezeket honorálhatjuk zsebpénzzel.

A kicsik azonnal el akarják költeni a kapott összeget, a nagyobbakat azonban már megtaníthatjuk arra, hogy érdemes egy ideig gyűjteni, pár alkalmat kivárni annak érdekében, hogy egy nagyobb, drágább játékot vagy könyvet is megvehessenek. Az új kincs birtoklása örömmel tölti el őket, és így maguk is rájönnek, hogy a tudatosság a mindennapi apró költések esetében is milyen fontos. Így tinédzserként, amikor már vállalhatnak diákmunkát, már képesek lesznek körültekintően választani, és a fizetésüket tudatosan elkölteni.

A gyermekek pénzügyi felkészítése persze nem csak nyári feladat, és nem is egy-két alkalmas beszélgetésé. A pénzügyi intelligencia kifejlesztéséhez több évre, sok-sok gyakorlatra és tapasztalatra van szükség.

Egyszerű trükkök, amivel spórolásra taníthatjuk a gyereket
A pénzügyi tervezésben az előrelátást a legnehezebb megtanítani: hogy ne költsék el a gyerekek azonnal csokira, üdítőre a kapott pénzt, hanem azt félrerakva, takarékoskodva, később vegyék meg a vágyott, drágább holmit. Nehéz ugyanis előre kiszámolniuk, hogy mennyi ideig kell várniuk és gyűjtögetniük ahhoz, hogy összejöjjön a szükséges összeg.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!