Facebook hozzászólás
273

Penthouse, a luxusotthon ikonja

A penthouse-lakás különleges, fényűző városi életformát kínál portaszolgálattal és számos exkluzív megoldással építészeti megvalósításában is. Ma egy ilyen ingatlan világszerte a gazdagságot, a hatalmat és a társadalmi ranglétra legfelső fokát szimbolizálja.

A lakó beszáll a liftbe, egyedi kód vagy kulcs segítségével felmegy a legfelső emeletre, s kiszáll a saját lakásában. A penthouse-lakásokat – és nemkülönben lakóikat – misztikus rejtély lengi körül, hiszen világszerte általában iparmágnások, médiamogulok és sztárok engedhetik meg maguknak az efféle luxusotthont, amely fizikailag is felette áll a többi lakásnak, ahogyan ők is felette állnak a társadalomnak, legalábbis anyagilag.

De mi is valójában a penthouse?

Magánlift és portás

A szótárak definíciója szerint a penthouse egy magas épület tetejére épített szerkezet vagy lakótér. Ebben a meghatározásban azonban kevéssé tükröződik az a különleges nagyvonalúság, amely ezeket az otthonokat jellemzi. Az Escapeartist.com cikke szerint a penthouse-lakások a felülmúlhatatlan siker építészeti megjelenítései: azon a legmagasabb ponton vannak, ahová még fel lehet jutni, azaz az ilyen otthonokban lakók szimbolikusan is a csúcsra értek. A felvonó következő állomása már a nirvána, sugallja a lakás jellege, no és persze az ára is.

Visszatérve a puritán valóságba: a penthouse valójában a biztonságos felvonók feltalálásának köszönheti megszületését, és nem a jómódú polgárság magasba törő igényeinek. A liftek elterjedését megelőző időkben a penthause valóban az volt, ami a szótárban róla áll. A ház tetejére épített, egyszerű szerkezetű, sokszor kellemetlenül alacsony belmagasságú kis épület, amelyhez hosszadalmas és fárasztó lépcsőzéssel lehetett feljutni, s amelyet elsősorban mosókonyhaként vagy a cselédség elszállásolására hasznosítottak, esetleg a víztornyot vagy a ház gépészeti megoldásait rejtette.

Az üzembiztos liftek elterjedésével azonban átalakult az ingatlanpiac, és hamarosan annál többe került egy lakás, minél magasabban volt, új perspektívát kínálva a tehetősebbek számára. A gazdagabbak tehát elkezdtek „felköltözni”.

Borsos ár és kilátás


Az első penthouse-ok Chicagóban és New Yorkban épültek, és a mai napig Amerikában valósul meg a legtöbb ilyen jellegű presztízsapartman, hiszen ez a felhőkarcolók hazája is. 1925-ben Marjorie Merriweather Post Hutton megbízást adott egy látványos, ötvennégy helyiséges háromszintes lakás felépítésére a New York-i Fifth Avenue egy tizennégy emeletes házának tetején. Ebben volt például ezüstszoba, borszalon, hűtött tárolószoba a szőrmék és virágok számára és számos egyéb pazar – vagy esetleg pazarló – helyiség. Magánlift szállította a lakóit, és a földszinten portás leste óhajaikat. Ekkor született meg ez a napjainkban is divatos lakásforma, bár a New York Living magazin szerint a mai értelemben vett penthouse-lakások csak az 1980-as évek után jelentek meg.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!