Facebook hozzászólás
983

Gobbi Hilda és Petri is látogatta

Nyugdíjas korba lépett a Bambi

Most, hogy a koronavírus járvány miatt egyre-másra húzzák le a rolót a vendéglátóipari egységek, érdemes felidézni az idén épp’ hatvanadik évét betöltő budapesti kultuszhely, a Bambi presszó eseménydús történetét. Arról ugyan nincs semmiféle tudomásunk, hogy vajon a mostani lockdown után vajon újranyit-e a hely, kibírják-e az üzemeltetők a hosszúra nyúlt, kényszerű leállást, annyit azonban már most elmondhatunk, hogy ha csak ez a 60 évnyi idő adatott meg, már az is a magyar vendéglátás-történet lapjaira kívánkozik majd.

Kívül-belül

A Bambi 1961. május 1-jén nyitott meg a Bem téren, a Frankel Leó utca és a Fekete Sas utca sarkán található épület árkádos földszinti részén. Bár sokan hiszik, hogy a hely a nevét a korban divatos Bambi üdítő italról kapta, ám ez fals információ, a névadó valójában a rajzfilmeseket is megihlető őz volt.

Ritkán üres. Fotó: Pinterest.com
Ritkán üres. Fotó: Pinterest.com

A presszónak is otthont adó épület 1959-ben készült el, és mivel az építést az Országos Takarékpénztár finanszírozta, ezért OTP-háznak is nevezik.

Tervezésében több, a korszakban elismert szakember vett részt; egyikőjük például Mináry Olga volt, az első női Ybl-díjas építész, idősebb Janáky István szintén Ybl-díjas építész, pedig a margitszigeti Palatinus strandfürdő Bauhaus belépő csarnokának és kiszolgáló épületeinek megálmodója volt. Maga az épület az egyik a magyar késő modern építészet egyik legsikerültebb alkotása.

Nemcsak az épület, de az annak helyet adó telek is híres: az előzőleg itt álló, de a második világháborúban megsérült és lebontásra ítélt bérházban lakott Fedák Sári színésznő. Fedáknál gyakran megfordult a közelben lakó Molnár Ferenc író, ami nem meglepő, hiszen a férje volt. Együtt viszont sosem éltek itt, mert Molnár azt vallotta: „A házastársaknak feltétlenül külön szobában kell lakni. Még jobb: külön lakásban; a legesleghelyesebb: külön városban.”

A belső helyiség főfalát egy vízivárosi jeleneteket ábrázoló majolika díszíti. Eredetét illetően két változat s tartja magát: egyesek Gorka Líviának, mások Erdély Miklósnak tulajdonítják a képet. Bármelyik is legyen igaz, dicsőségére válik a Bambinak – olvasható a gasztroregesz.blog.hu megemlékező összeállításában.

Üzemeltetők, tulajok, felszolgálók, pincérnők

Az utolsó, és egyben a jelenlegi tulajdonos-üzemeltető Oszfolk Ottóné 1968-ban, 14 évesen, tanulóként került a Bambiba. Abban az időben Füzy Pálnénak hívták az üzletvezetőt, aki ismert alakja volt a szakmának, „évtizedeket töltött a legkülönfélébb eladóhelyeken: áruházakban, boltokban, presszókban, kisvendéglőkben, bárokban, kopott italmérésekben és elegáns szállodákban” – írja róla 1975-ben az Esti Hírlap. Gazdag vendéglátós tapasztalatait A vendég száz arca című könyvében örökítette meg.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Mi a német juhászkutya népszerűségének titka?

Nem lehet elvitatni, hogy az egyik legnépszerűbb fajta a német juhászkutya. Nemcsak munkakutyakánt lehet rá…

Stílusos női cipők a trendek tükrében

Ahogy az évszakok változnak, úgy változnak az irányzatok - ideértve a legújabb női cipőket - és a trendek is. A…
1 / 3 453

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

GASZTRO

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!