Facebook hozzászólás
584

Nyirokmasszázs daganatkezelés után is

Nyirokmasszázzsal olyan onkológiai betegek is kezelhetők, akiknél a szokásos daganatkezelés (besugárzás, kemoterápia) után a terápiával összefüggő nyiroködéma alakult ki, akiknél a tumor megnövekedésének következtében a nyirokelvezető csatornák elzáródtak.

A manuális nyirokmasszázst dr. Phil. Emil Vodder a 30-as években fejlesztette ki, s nevezte el nyirokmasszázsnak. Betegei kezelésekor ugyanis arra lett figyelmes, hogy a nyirokcsomók és nyirokvezetékek – ilyen típusú – masszázsa esetén a duzzanatok lappadnak.

A kézi nyirokmasszázs, a borogatás és a felpolcolás együttes alkalmazásával a sejtek közötti nyirok mobilizálódik, a kötőszöveti nyomás emelkedik, így az ödéma jelentősen csökken.

Nyirokmasszázzsal olyan onkológiai betegek is kezelhetők, akiknél a szokásos daganatkezelés (besugárzás, kemoterápia) után a terápiával összefüggő nyiroködéma alakult ki, akiknél a tumor megnövekedésének következtében a nyirokelvezető csatornák elzáródtak. Ezekben az esetekben nagyon fontos a folyamatos kezelés!

Ödéma csökkentése érdekében alkalmazott manuális nyirokmasszázs akkor is megfelelő, ha csupán a szimpatikus tónust (belső feszültséget, stresszes állapotot) szeretnénk csökkenteni.

Masszázskritériumok

A nyirokcsomók és nyirokvezetékek kezelésekor csak nagyon kis nyomást alkalmaznak, hisz a terápia szempontjából fontos nyirokerek a bőrfelszínhez igen közel helyezkednek el. Masszázs közben a bőr formája nem változhat, a kezelt terület vérkeringése láthatóan nem élénkülhet, s fájdalom sem keletkezhet.

A nyirokmasszázs kritériumai közé tartozik a lassúság, a ritmikusság és a gyengéden végzett körkörös mozdulatok.

u Lassúság: a lomha mozdulatok hatására a szövetnedvek elmozdulnak. Az ödéma – kialakulásának okától függően – fehérjében szegény vagy sűrű, nyúlós, fehérjében gazdag folyadék.

Ritmikusság: e módszer mozdulatait 5-7′-es ritmusban végezik (egy-egy mozdulatot 5-7-szer ismételnek). Kísérletek igazolták, hogy így lehet leginkább felgyorsítani a véredények és a nyirokedények motorikáját.

u Körkörös mozdulatok: a körözés során hosszanti irányban és keresztben végzett nyújtás a legoptimálisabb inger ahhoz, hogy a szövetnedveket meghatározott hely felé el lehessen mozdítani.

Hogyan hat?

A nyirokmasszázsnak többféle hasznos hatása is van szervezetünkre.

Ödéma elvezető





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Milyen vászonképet adjak ajándékba?

Születésnapok, névnapok, diplomaosztók, karácsony vagy évforduló – ha egyedi ajándékkal szeretnél kedveskedni…

Penész megszüntetése páramentesítővel

Amikor légszennyezettségről beszélünk, elsősorban a kipufogógázra, az üvegházhatású szennyező anyagokra, a füstölgő…
1 / 3 453

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!