Facebook hozzászólás
181

Krónikus fáradtság – vegyük komolyan!

A bőséges zöldség- és gyümölcsfogyasztás az egészség és frissesség tartós biztosítéka. Ne sajnáljuk magunktól, főleg tavasszal ne!

A fáradtságon és levertségen kívül ezeknél a betegeknél még a következő tünetek jelentkeznek: a napi teljesítőképesség erőteljes csökkenése, hőemelkedés, torokfájás, duzzadt nyirokcsomók, általános izomgyengeség, fejfájás, fényérzékenység, feledékenység, depreszszió, ingerlékenység, meggyengült gondolkodási és összpontosítási képesség, valamint alvászavarok. Mintegy öt évvel ezelőtt az amerikai kutatók nevet is adtak ennek a tünetcsoportnak: Chronic Fatigue Syndrome (CFS), azaz krónikus kimerültség szindróma.

Csak akkor beszélünk CFS-ről, ha valaki a munkahelyén vagy otthon a legegyszerűbb feladatokat is csak nagy erőfeszítés árán tudja teljesíteni, ha ez az állapot több mint fél évig fennáll, és ha az orvos minden más betegséget kizárt.

Mi az a krónikus kimerültség?

A betegség többnyire úgy kezdődik, mint egy influenzás fertőzés. Az akut megfázás egy hét alatt elmúlik, a megszokott teljesítőképesség azonban sehogyan sem áll helyre. Azután igen gyorsan újabb és újabb panaszok jelentkeznek: izom és ízületi fájdalom, esetenként rettenetes fáradtság, ami még akkor sem múlik el, ha a beteg egyébként sokat alszik. Emellett koncentrálási zavarok, fejfájás és időnként depresszió is jelentkezhet. Az érintettek 25 százalékát ágyhoz köti a betegség, csak körülbelül 30 százalékuk képes dolgozni. Mivel az egyszerű, mindennapi feladatok ellátása is nehezükre esik, arra kényszerülnek, hogy mind munkahelyi, mind magánéleti tevékenységüket jelentősen korlátozzák. Ehhez járul még a kimerítő vándorlás az egyik orvostól a másikig, melynek során a beteg nemcsak a legkülönbözőbb kezeléseknek kénytelen alávetni magát, hanem sokszor azt is el kell tűrnie, hogy – teljesen igazságtalanul – hipochondernek bélyegezzék.

Kiket veszélyeztet a krónikus kimerültség?

Mindenekelőtt azokat a 20 és 40 év közötti nőket és férfiakat, akik nagyon sokat dolgoznak, és szüntelenül nagyobb teljesítményekre törekednek. A betegség kialakulása valószínűleg arra vezethető vissza, hogy az amúgy is meggyengült immunrendszer folyamatos és nagymértékű terhelés alá kerül. Melyek azok a tényezők, melyek meggyengíthetik az immunrendszert?





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Mi a német juhászkutya népszerűségének titka?

Nem lehet elvitatni, hogy az egyik legnépszerűbb fajta a német juhászkutya. Nemcsak munkakutyakánt lehet rá…

Stílusos női cipők a trendek tükrében

Ahogy az évszakok változnak, úgy változnak az irányzatok - ideértve a legújabb női cipőket - és a trendek is. A…
1 / 3 453

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!