Facebook hozzászólás
6 637

Kiütések a babán – Vajon mi okozza?

A puha és bársonyos bababőrön megjelenő kiütések miatt gyakran kétségbeesnek az anyukák, keresik a probléma okát.  A táplálkozástól kezdve a pelenkakiütésen át a vírusfertőzésekig számos oka lehet ezeknek a kiütéseknek. Lássuk a leggyakoribbakat!

Kép: Pixabay

Újszülötteknél nagyon gyakori a pattanáshoz hasonló kiütés, amit a szervezetében még megtalálható anyai hormonok okoznak. Foglalkozni nem kell vele, rövid időn belül magától elmúlik.

Tejkiütés
Szoptatott babánál különösen az első hónapokban fordulhat elő. Csúnya, ijesztő kinézetű összefüggő kiütés, és leggyakrabban az arcon jelentkezik. Az oka abban keresendő, hogy a baba éretlen bélrendszere nem tudja feldolgozni az anyatejet. Elterjedt félreértés, hogy ilyenkor nem szabad a babának túl sokat szopiznia, mindenképpen ki kell várni a 3 órát, ez azonban tévedés: a kiütések néhány napon belül maguktól elmúlnak. Ha gyorsítani akarjuk a leszáradást, anyatejjel kenegessük. Sok helyütt hallani, hogy tiszta alkohollal kell bekenni a területet, ez azonban nem túl szerencsés, mert hideg, és mivel általában a kiütés a baba arcán van, csípi a területet.

Melegkiütés
Nagy melegben szokott jelentkezni, az izzadás pedig általában csak tovább fokozza. Próbáljuk meg a kicsit távol tartani a nagy melegtől (nyáron autóban utazáskor, vagy babakocsiban nagy hőségben pont annyira izzadhat bele a kicsi a kocsiba, hogy az már zavaró legyen). Ha megizzadt, cseréljük a ruháját szárazra. Kánikulában napközben is engedjük fürödni, hogy lehűljön a teste. A kiütések gyógyulását babahintőporral segíthetjük.

Ételallergia a babáknálJellegzetes tünete a hasfájás, haspuffadás, gyakori hasmenés is jelentkezhet, de bőrtünetek, vörös, viszkető foltok, csalánkiütés is kísérhetik a betegséget.

Pelenkakiütés
Számos esetben jelentkezhet a babánál. Gyakran a fogzás miatt megváltozott széklet, a pelenka alá izzadás (nagy melegben), valamilyen savasabb étel (például narancs) fogyasztása az ok, de hasmenés miatt is felléphet. Pelenkakiütésre minden babánál más megoldás válik be, van akinek a szárazabb kenőcsök és a hintőpor, van akinek a zsírosabb kenőcsök segítenek. Emellett nagyon fontos, hogy hagyjuk a sebes felületet minél többet pelenka nélkül szellőzni!

Vírus- és baktériumfertőzések
● Az úgynevezett háromnapos láz
az egyik leggyakoribb kiütéssel járó fertőzés a babáknál: 3 napig tartó lázzal, utána kiütéssel jár. Ha a láz nem csillapodik, érdemes orvossal beszélni.
● A bárányhimlőt
jellegzetes hólyagos kiütéseiről és a velük járó 37–38,5 fokos lázról lehet megismerni. Egyéves kor alatt még nem vakarja a baba a kiütéseket, de azért kellemetlen neki, ezért sírós lehet a fertőzés napjaiban. A kiütéseket gyógyszertári ecsetelővel kell kezelni.
● A rubeola általában fejfájással, enyhe hőemelkedéssel kezdődik, a kiütések itt rózsaszín foltok, amelyek tovaterjednek a test egész részére, és legfeljebb 3 nap múlva el is múlnak. Jellegzetes tünete a nyaki és a fül mögötti nyirokcsomók duzzanata.
● A skarlát jellegzetes apró pöttyöket okoz, amelyeket láz és torokfájás kísér, emellett a nyaki nyirokcsomók is megduzzadhatnak. Mivel baktérium okozza, ezért lassú lefolyású fertőzés, akár 2-3 hétig is eltarthat a gyógyulás.
A bárányhimlő, a rubeola és a skarlát csecsemőkorban ritkább, de nagyobb testvértől vagy játszóházban, játszótéren elkaphatja a baba.

Forrás: kismamablog

Ételallergia a babáknál

A táplálékallergia leggyakoribb forrásai a tejtermékek, a tej, a tojás és a liszt. Csecsemő- és kisgyermekkorban az ételallergia jellegzetes tünete a hasfájás, haspuffadás. Emiatt a baba nyűgösebb, sírósabb lehet. A széklet változása is megfigyelhető: gyakori hasmenés jelentkezhet. Bőrtünetek, vörös, viszkető foltok, ekcéma, csalánkiütés is kísérhetik a betegséget.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!