Facebook hozzászólás
340

Figyelj, ha most kezded az edzést!

Katus Attila és az izomláz

Noha a nyár már javában tombol, az edzéseket még nem késő elkezdeni. Hátha Ti is kedvet kaptatok a mozgásra, látva az olimpikonokat. A biztos siker érdekében a rendszeres testmozgás mellett a tápanyagbevitelre is oda kell figyelni. Ha megfelelő mennyiségű fehérjével, rosttal, vitaminnal, ásványi anyaggal és folyadékkal támogatjátok a szervezeteteket, akkor az edzések legkellemetlenebb mellékhatása az izomláz is elkerülhető. Katus Attila világ- és Európa-bajnok sportaerobik versenyző volt, ma személyi edző és életmód-tanácsadó. Érdemes hallgatni rá!

Teljesen mindegy, hogy valaki erősítő vagy feszesítő edzésbe kezd, az izomláz az egyik legkellemetlenebb „mellékhatás”.

edzés izomláz
Otthon is elkezdhetitek a rendszeres mozgást (Fotó: depositphotos.com)
Mitől alakul ki az izomláz?

Noha számos kutatást végeztek a témában, a pontos okok máig tisztázatlanok. Maga a „láz” kifejezés az izomzat gyulladásos állapotára utal, bár például az angol nyelv nem használja ezt a terminológiát, ők inkább az izommerevséget, sérülékenységet helyezik előtérbe, késleltetett izomérzékenységként is szokták emlegetni – magyarázza Katus Attila.

A tünetek általában fél-egy nappal a fokozott terhelést követően jelentkeznek, ekkor az izmok nemcsak fájdalmassá válnak, de be is duzzadnak, nehezen tudjuk mozgatni, majd két-három nap múlva szinte észrevétlenül megszűnnek a panaszok – mondja az életmód -tanácsadó.

izomláz testmozgás
Katus Attila világ – és Európa-bajnok sportaerobik versenyző volt, tudja, mit beszél (Fotó: katusattila.hu)

Az izomlázért több tényező együttesen felelős.  Ezek a rossz vérellátottság, az oxigénhiány, a tápanyagok hiánya, az anyagcseretermékek felszaporodása, és ennek következtében kialakult savas környezet, valamint az izom mikroszkopikus sérülései.

Érdemes tovább edzeni izomlázzal?

Nem kell erőltetni! Ha izomláz alakul ki, akkor néhány napig inkább lassan megkezdett, nyújtó tornagyakorlatokat ajánlatos végezni. De az alkalmankénti egy óra úszás is remek ellenszer az izomláz ellen.

izomláz testmozgás
Az edzés végén ne feledkezz meg a nyújtásról! (Fotó: depositphotos.com)
Miért fontos a fehérjefogyasztás?

Az élő sejtek legfontosabb alkotórészei a fehérjék, ezért a tápanyagok között is különleges szerepük van. Az izmok, a kötőszövetek, az inak, a csontok, a haj és a szőr szerkezeti elemeit erősítik a fehérjék, de a hormonoknak és enzimeknek is fontos alkotórészei. Szerepük van az immunrendszer támogatásában. Emellett biztosítják a folyadék- és sav-bázis egyensúlyt, fenntartják az érrendszer rugalmasságát.

Mennyit fehérjére van szükségünk?

A napi fehérjeszükséglet testsúly kilogrammonként 1-2 gramm között változik, ám ezt számos körülmény befolyásolja. Nagyobb mennyiségre van szükségük a kisgyermekeknek, a serdülő fiataloknak, a nehéz fizikai munkát végzőknek, a sportolóknak, a legyengült lábadozó betegeknek, és a testsúlycsökkentő diétát folytatóknak is.

– mondja Katus Attila.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!