Facebook hozzászólás
922

Hízás, hajhullás és idegesség a pajzsmirigytől

Hízás, fogyást, fáradtságot, idegességet, hajhullást és még számtalan tünetet okozhat a pajzsmirigy – amennyiben felborul működésének egyensúlya. Kevesen tudják, de számos népbetegség hátterében is állhat a pajzsmirigy működésének zavara.

A hibás működés felboríthatja az anyagcserét

A pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk. Az általa termelt hormon erősen befolyásolja a szervezet anyagcsere-folyamatait. Éppen ezért, ha felborul működésének egyensúlya, számos szerteágazó tünetet okozhat. Gyakori probléma többek között az indokolatlan hízás vagy a fogyás, a tünetekből fakadó rossz közérzet, az állandó fáradtság, idegesség, álmatlanság. Mindez természetesen kihat a teljesítő képességre, a hangulatra is, a helyzetet pedig tovább ronthatja, hogy a tünetek forrása sokszor nem egyértelmű.

Kevesen tudják, de számos népbetegség hátterében is állhat a pajzsmirigy működésének zavara, mint például a szívritmuszavarok, a magas koleszterinszint, a pániktünetek, a depresszió, és elhízás is kialakulhat a mirigy megzavart működése miatt. A szülések 10–17 százalékában a szülést követően 2–6 hónap múlva pajzsmirigygyulladás fejlődhet ki, amelynek tünetei jellegzetesek, bár sajnos ritkán diagnosztizáltak. Ezek az erős szívdobogás, az idegesség, a gyengeség, a testsúlynövekedés és a hajhullás. A pajzsmirigy betegségei gyakori okai a terméketlenségnek, a vetéléseknek, menstruáció zavaroknak.

Egyszerű vizsgálatok – pontos diagnózis

A pajzsmirigy vizsgálatát elsősorban endokrinológus végzi, aki részletesen kikérdezi és fizikálisan megvizsgálja a beteget, valamint vérvizsgálatot rendel el. A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt thyreotrop stimuláló hormon a TSH, illetve a pajzsmirigyhormon FT3 és FT4 szintjeinek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben szakorvos feladata.

A pontos diagnózist segíti az ultrahangvizsgálat, melynek során a pajzsmirigy lebenyeinek méretét, szerkezetét, erezettségét, a nyaki nyirokcsomókat vizsgálják. A fájdalommentes eljárás kitűnően alkalmas arra, hogy a pajzsmirigy esetleges göbös elváltozásait, cisztákat, gyulladásos folyamatokat keressen vele a szakember.

A vizsgálathoz nem szükséges semmiféle előkészület, a betegnek mindössze a nyakát kell szabaddá tennie, amíg hanyatt fekszik a vizsgálóágyon. A nyak bőrét az ultrahanghullámok terjedését elősegítő zselével kenik be, az orvos pedig ráhelyezi a vizsgálófejet a nyakra. A vizsgálófejet mozgatva a szakember képet alkot a pajzsmirigy két lebenyéről, ezt a képernyőn kimerevítheti, nagyíthatja, és lemérheti az ott látott képletek méreteit, illetve a képet ki is nyomtathatja.
– Előfordulhat, hogy az ultrahanggal felfedezett eltérések miatt szövettani mintavételt, vagyis biopsziát javaslunk. – ismerteti dr. Szabó Andrea, az Oxygen Medical ultrahang-specialistája. – Ez egy tűszúrással járó módszer, amelynek révén eldönthető, hogy a felfedezett elváltozás jó- vagy rosszindulatú-e. Fontos tudni, hogy a pajzsmirigybetegségek idejében felfedezve jó hatásfokkal gyógyíthatók, illetve a tünetek szinte teljesen megszüntethetők.

Forrás: www.oxygenmedical.hu



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Mi a német juhászkutya népszerűségének titka?

Nem lehet elvitatni, hogy az egyik legnépszerűbb fajta a német juhászkutya. Nemcsak munkakutyakánt lehet rá…

Stílusos női cipők a trendek tükrében

Ahogy az évszakok változnak, úgy változnak az irányzatok - ideértve a legújabb női cipőket - és a trendek is. A…
1 / 3 453

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!