Facebook hozzászólás
344

Daganatos betegségek gyerekkorban

Fáradtság, vérzékenység, étvágytalanság, légszomj – utalhatnak a leukémiára is. A legfontosabb a minél korábbi felismerés, ugyanis a 15 év alatt gyerekek leggyakrabban előforduló daganatos betegsége a fehérvérűség.

A leukémia rosszindulatú rákos megbetegedés, amely a csontvelőben lévő éretlen vérképző sejteket támadja meg, ezek pedig elszaporodnak, és megjelennek a vérben is.

A fehérvérűség nagyon sokáig tünetmentes, de néha nagyon változatos jelei lehetnek. Ennek hátterében az áll, hogy a leukémiás sejtek nem tudják a fehérvérsejtek normális működését ellátni, illetve hogy gátolják az egyéb vérsejtek képződését.

A leukémiának két fajtája van: a krónikus lassabb lefolyású, míg az akut sokkal gyorsabb. Ha a leukémiás sejtek gyorsan növekednek, csak olyan súlyos mellékhatásokkal lehet megállítani, mint például az erős hányinger, a gyomor- és bélnyálkahártya gyulladása vagy a haj kihullása.

Az utóbbi években a csontvelő-átültetést is jó eredménnyel használják, a gond az, hogy nagyon nehéz olyan egészséges donort szerezni, akinek örökítő anyaga megegyezik a beteg szervezetével.

Íme azok a jelek, melyeket ha észreveszünk magunkon vagy gyermekünkön, akkor azonnal forduljunk orvoshoz! Természetesen ezek nem csak a leukémia tünetei lehetnek, de jobb félni, mint megijedni!

A leukémiásoknál gyakran fellépnek fertőzések és láz, hiszen a beteg fehérvérsejtek nem tudják leküzdeni a szervezetbe jutó baktériumokat, vírusokat, kórokozókat.

Gyakori a sápadtság, a gyengeség, fáradékonyság.

Felléphet nehézlégzés, légszomj, köhögés.

Megnagyobbodnak, érzékennyé válnak a nyirokcsomók.

Óriási étvágy vagy éppen étvágytalanság, nagy arányú testsúlycsökkenés.

Vérzékenység, többet vérzik az orrunk, tovább tart sebek esetében elállítása.

Lépmegnagyobbodás, olykor óriáslép.

Nyomás- és teltségérzet a has felső felében.

Mindenképpen meg kell említenünk a különböző ionizáló sugárzások veszélyét. Nem véletlen, hogy az olyan katasztrófák helyszínén, mint Csernobil, Nagaszaki vagy Hirosima sokkal magasabb a betegek száma, ahogy az is előfordulhat, hogy a nagyfeszültségű transzformátoroknak is van ilyen negatív hatása. A benzollal dolgozóknak is nagyobb az esélye a leukémiára.

Kérdezzük meg szüleinket, rokonainkat, tudnak-e leukémiás betegekről a családban, mert ha volt, akkor a többi rákos betegséghez hasonlóan nekünk is nagyobb az esélyünk rá!





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!